Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” manaına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre müstakil halde kâin site, yemeden içmeden ardından korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına peklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yetişkin bir evolüsyon göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara bakılırsa Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kandırıcı yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca domestik ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilişki duyanlar bâtınin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile de oldukça pop. Antika kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kandırıcı 13 yeri sizin bâtınin listeledik. Eğer siz de yaz tatili bâtınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk maksatınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi içinlayacak ilk arz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede arz düzlük surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları kurma edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin da çok keyifli olduğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten esrar alanlar bâtınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve tarz kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arz düzlük natürel tül deposundan binlerce senedir çıdem alevler müstamel Palikarya Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” manaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dağr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek esaslı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak bâtınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi ön dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 ön altından alevler saçcevher devam eder. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi ön dibinden fışçevre alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak bâtınin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin odiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde arz allıkır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Paşa tarafından yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında arz allıkır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden yığın noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. önceki zamanlarda temelli aşiret konstrüksiyonı dövme demirden bir saat mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 yılında gene değteamültirilmiştir. önceki saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının arz aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin şimal yerında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli arz allıkır. Bu demirin teamüllevi ise ölüm cezası edilen kişgelecek tarih boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı kısımlarında arz allıkıyor. Aya Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda bünyeldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı bünyenın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilişik sıfır yalnızca yapıt olmasının huzurı gün Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan ender bünyelarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise günümüzde bir umum halinde himaye altına münfailtır.

antalya airport transfer

alanya boat tour

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir